Progesteron a cykličnost
Estrogen(y) a progesteron jsou hormony podstatné pro zdraví každé ženy. Tyto hormony se od puberty vytvářejí ve vaječnících. Po přechodu se estrogeny více než ve vaječnících tvoří v tukové tkáni a to v sestupné tendenci až do konce života. Progesteron klesá už od 35 roku věku života. Oba hormony fungují v určité rovnováze, přičemž vychýlení hormonální rovnováhy se může dramaticky projevit na ženském zdraví.
Co způsobuje hormonální nerovnováhu?
Spouštěče hormonální nerovnováhy jsou různé a specifické pro každou ženu. Dnes už víme, že velkým regulátorem všech hormonálních projevů je nervový systém. Proto psychika (stres), pohyb a výživa mají zásadní vliv na tvorbu hormonů. Je třeba si uvědomit, že pro tělo může být stresující i významně vysoká fyzická zátěž, nebo podstatná změna jídelníčku, přísná dietní omezení, či jen to, jak se žena po psychické stránce postaví k dietním změnám či jiným životním změnám. Navíc hladina hormonů klesá s věkem a ženský biologický věk nemusí vždy odpovídat tomu reálnému. Víme, že traumata a velká zátěž současné doby vedou k rychlejšímu stárnutí.
Funkce hormonů během menstruačního cyklu
Progesteron i estrogen má v ženině těle mnoho funkcí, ale pro nás je v tuto chvíli nejdůležitější jejich funkce řízení menstruačního cyklu:
- Na podnět folikul stimulujícího hormonu (FSH), který spouští proces zrání vajíčka, estrogen začíná připravovat děložní sliznici a řídí první část cyklu. Tvorba estrogenu postupně roste a vrcholí před ovulací, potom mírně klesne a je vyrovnaná až do menstruace, kde výrazně klesne.
- Vaječníky v době ovulace výrazně zvýší tvorbu progesteronu po určitou dobu v cyklu, která by měla být dostatečně dlouhá k zahnízdění oplodněného vajíčka. K tvorbě progesteronu vaječníky stimuluje luteinizační hormon (LH) z hypofýzy. Proto této fázi cyklu říkáme luteální fáze (fáze žlutého tělíska). Během několika málo dní po ovulaci produkce progesteronu výrazně vzroste až nad hladinu estrogenu a zůstává tak připraven zabezpečit případné počínající těhotenství. Během druhé fáze cyklu tedy dominuje progesteron. Jeho název je odvozen od jeho funkce zajištění těhotenství (pro-gestation = pro těhotenství). Zajišťuje však také vitalitu ženy.
- Pokud nedojde k početí, hladina progesteronu opět klesne. Dramatický pokles progesteronu způsobí, že se tělo začne zbavovat děložní sliznice pomocí menstruačního krvácení. Celková hladina progesteronu má přímý vliv na to, jak dlouhá je luteální fáze i na to, zda se případné zahnízděné vajíčko udrží. Pokud dojde k těhotenství, tvoří tělo progesteron ve velmi vysokých dávkách po celou dobu těhotenství. Velké množství je také potřeba při samotném porodu.
Je potřeba si také uvědomit, že pokud je v těle určitá hladina progesteronu stále, může to tělu zabránit ovulaci, tedy vypuštění vajíčka z vaječníku. Tohoto jevu využívají některé druhy hormonální antikoncepce.
Bez ohledu na to, jakou má žena hladinu estrogenů, je v populaci stále častější problém nedostatku progesteronu. Přidá-li se k nedostatku ještě enormně vyšší hladina estrogenů (estradiolu), tzv. estrogenová dominance, je často diagnostikována endometrióza.
Jak řešit hormonální nerovnováhu přírodně?
V ordinaci gynekologa může žena při zjištění nějakých průvodních potíží, poukazujících na hormonální nerovnováhu, dostat pouze hormonální substituční léčbu. Tj. léky, které mají schválené dávkování, ale také umělé chemické složení s řadou vedlejších účinků. Tyto léky pouze zakrývají skutečnou příčinu a nevedou tělo k navrácení do rovnováhy. Mnohdy jsou také předepsány bez důkladnějšího zjištění o jakou nerovnováhu se vlastně jedná.
“Věnovala jsem mnoho studia hledáním přírodních alternativ."
Z přírodních zdrojů byl progesteron objeven a získáván už v roce 1938. Bohužel tím, jak je farmaceutický průmysl nastaven a díky tomu, že přírodní látky není možné patentovat, objev přírodního progesteronu se přetavil v širokou škálu chemických hormonálních léčiv, které přírodní látku upravují a napodobují. Místo abychom měli povědomí o tom, že se dá užívat přímo přírodní progesteron. Tuto znalost nemají ani pacientky, ani lékaři.
Já sama jsem vděčná, že jsem po porodu druhého syna objevila jedny z nejdůkladnějších a nesystematičtějších studií – práci Dr. Johna R. Lee, vedoucího odborníka v oboru přírodního progesteronu v druhé polovině 20. století. Z jeho studií a knih čerpám a zkušenosti rozšiřuji na základě osobního užívání přírodního progesteronu i užívání mými klientkami.
Mnoho poznatků z jeho studií jsem sdílela v sérii webinářů Jak porozumět ženským hormonům.
Dr. Lee prozkoumal mnoho přírodních látek, obsahujících látku diosgenin. Diosgenin je steroidní saponin, který je označován jako hormonální prekurzor. To znamená, že je to stavební látka, kterou tělo potřebuje pro vytváření všech pohlavních hormonů v nadledvinkách – včetně hormonu progesteronu.
“Tělo si tvorbu hormonů za pomoci diosgeninu reguluje samo."
Tělo si tvorbu hormonů za pomoci diosgeninu reguluje samo, proto se užíváním nezvyšuje riziko rakoviny prsu a dělohy a nedochází k vedlejším účinkům. Primárně se pohlavní hormony tvoří z cholesterolu*. Z něj pak vznikají další prekurzory pro ostatní hormony a tady lze tělu pomoci podáváním diosgeninu.
* Proto užívání léků ke snížení cholesterolu působí protichůdně. Ubírá tělu stavební látku k tvorbě hormonů.
Ze studií vyplývá, že užívání diosgeninu vede k lepší funkci ženských pohlavních orgánů, včetně nadledvinek a štítné žlázy. Jeho užívání má smysl pokud máte:
- potvrzenou nízkou hladinu progesteronu, nebo věk 35+ let,
- zkrácenou luteální fázi, či anovulační cykly,
- rizikový začátek těhotenství, či poporodní depresi,
- endometriózu, adenomyózu, PCOS či myom,
- nepříjemné projevy PMS či menopauzy (např. bolesti a otoky prsou, migrény, zadržování tekutin a tuků, návaly horka…),
- opakované záněty močového ústrojí (zejména souvisejí-li s výše uvedenými potížemi),
- nízké libido, nebo
- hormonální akné.
Wild Yam (česky Smldinec chlupatý)
Zkoumala a testovala jsem na sobě řadu bylin, které obsahují přírodní, tedy "fyto" progesteron. Nejvíce se mi osvědčil Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky Smldinec chlupatý, nazývaný také divoký jam. Proto jsem také hledala kavalitní zdroj Wild Yamu do doplňku Natur Endo Fytoprogesteron.
Jde o exotickou rostlinu obsahující kromě diosgeninu další velmi zajímavé látky. Pochází původně z oblasti střední a jižní Ameriky, kde ji již před mnoha staletími používali jako léčivou rostlinu staří Aztékové a Mayové. Ze smldince se zpracovává kořen. Z rozemletého sušeného kořene lze připravit odvar, nálev, nebo extrakt, který se užívá formou kapslí. Diosgenin pochopitelně není v celém kořeni, záleží na původu a zpracování extraktu, ale množství diosgeninu se pohybuje mezi 15 a 20 % podle kvality zdroje.
|
Ženy, které jsou v plodném věku (ne v menopauze), užívají Yam výhradně v luteální fázi (od ovulace po spuštění menstruačního krvácení). Je-li žena v plodném věku a užívala-li by fytoprogesteron stále, nebo např. ihned po menstruaci, mohlo by dojít k zastavení ovulace. Proto ženám opravdu doporučuji poznat svůj cyklus, poznat, zda a kdy probíhá ovulace, nejlépe pomocí Symptotermální metody a poznání svého menstruačního cyklu jeho sledováním.
Dávkování smldince
U žen v plodném období
Optimální je užívání smldince po dobu 3 měsíců/menstruačních cyklů, dříve se zpravidla účinky neprojeví. Legislativou doporučená denní dávka není stanovena. Vycházím ze studií Dr. Lee i ze zkušeností žen. Doporučuji ženám užívat v luteální fázi 600 – 1200 mg kořene.
Optimální dávku pro sebe je vhodné zkoušet. V produktivním věku, kdy je cílem ženy optimalizace menstruačního cyklu a jednotlivých fází, lze dávkováním kopírovat nárůst hladiny progesteronu po ovulaci postupně 2-3 dny a před menstruací dávku opět snížit.
U žen při hormonální substituční léčbě
Smldinec se mi velmi osvědčil také u žen, které mají hormonální substituční léčbu v souvislosti s endometriózou či adenomyózou a díky této substituci mají zastavený menstruační cyklus. I těmto ženám doporučuji užívat v polovině měsíce (14 dní např. od novu do úplňku) Wild Yam v uvedeném dávkování. Po vysazení léků pak tělo má mnohem větší zásobu diosgeninu a lépe se navrací k optimální tvorbě všech pohlavních hormonů.
U žen v těhotenství a po porodu
Jelikož doplňky stravy nejsou schváleny jako léčiva, nejsou testovány a neprocházejí studiemi s těhotnými a kojícími ženami, musí se na nich uvádět, že přípravky se smldincem nesmějí užívat těhotné a kojící ženy. Ze stejného důvodu se uvádí, že je nesmí užívat děti do 3 let věku. Ale protože působí hormonálně, je logické, že ani děti do puberty (cca do 15 let) by je neměly užívat a i po tomto věku by dávkování mělo být stanoveno individuálně a velmi opatrně.
Ze své praxe vím, že podávání v těhotenství i v době kojení možné je. Dávkování je však třeba nastavovat individuálně vzhledem k anamnéze. V takovém případě vám doporučuji objednat se ke mně na osobní konzultaci.
Další účinné látky smldince
Smldinec kromě steroidních saponinů diosgeninu a dioscinu dále obsahuje fytosterol betasitosterol, alkaloidy a taniny (třísloviny). Tyto látky mají protizánětlivé či spasmolytické působení (v historii léčitelství Jižní Ameriky se používal i ke zmírnění porodních bolestí):
- pomáhá při křečovitých menstruačních bolestech,
- nebo např. při křečích spojených s diagnózou syndromu dráždivého tračníku (přecitlivělé střevo),
- pomáhá i u jiných bolestí žaludečního traktu, které jsou charakterizovány křečemi,
- pomáhá i při chronickém únavovém syndromu,
Díky dalším obsaženým látkám podporuje tvorbu žluče a pozitivně působí na rozšiřování cév. Může také pomoci i u diabetiků, nebo osob s inzulinovou rezistencí, u kterých optimalizuje hladinu glukózy v krvi.
Věnovala jsem několik let hledání dostatečně čistého a kvalitního produktu, který by byl vhodný nejen pro klientky přicházející ke mně do poradny, ale i pro mě samotnou. Nakonec jsem spojila svou recepturu s jedinečnou látkou Talaromycin®. Vznikl tak doplněk stravy NATUR ENDO Talaromycin+ & Fytoprogesteron vhodný právě pro ty z vás, které máte potíže plynoucí z nízké hladiny progesteronu v těle.