Vitamíny a minerály

Výběr vitamínů a minerálů, které obsahuje NATUR ENDO Talaromycin+ není náhodný. Všechny svou účinností podporují plodnost a vzájemnou vstřebatelnost.

Vitamín C

Vitamín C, známý též jako kyselina askorbová, je nezbytným nutričním prvkem, který naše tělo neumí produkovat a musíme jej získávat z potravy. Jeho role v našem zdraví je mnohostranná.

  1. Antioxidační ochrana: Vitamín C působí jako silný antioxidant, chrání naše buňky, včetně těch imunitního, nervového, svalového, střevního a jaterního systému, před škodlivými účinky oxidačního stresu. Tento stres může vznikat kvůli různým faktorům, včetně stresu psychického, znečištěného ovzduší, z léků, nemocí a nezdravého životního stylu.

  2. Detoxikace a odvádění toxických látek: Vitamín C pomáhá odvádět toxiny, včetně kancerogenních látek, z těla.

  3. Podpora kolagenu: Tento vitamín má klíčovou roli v tvorbě kolagenu, což je zásadní pro hojení a pevnost tkání a také pro absorpci železa z potravy.

  4. Antivirový účinek: Vitamín C má také silné antivirové účinky, což ho činí důležitým pro posílení imunitního systému. Jeho denní dávka však musí být mnohonásobně vyšší, než doporučená denní dávka, která je stanovena jen pro zajištění základních funkcí těla.

Vitamín C je nejenom důležitým prvkem pro prevenci a posílení imunitního systému, ale má i širokou škálu dalších zdravotních přínosů. Je nezbytný pro udržení našeho celkového zdraví a pohody. Dále je nezbytný pro dobré vstřebávání vitamínů a minerálů.

Proto je množství v produktu NATUR ENDO Talaromycin+ nastaveno tak, aby tvořilo synergický efekt s dalšími složkami tohoto produktu.

Vitamín D3

Vitamín D je v tucích rozpustný vitamín, který má zásadní význam pro náš organizmus. Jeho hlavní role zahrnují:

  1. Zdraví kostí a zubů: Vitamín D je nezbytný pro absorpci vápníku a fosforu v našem těle. To je klíčové pro udržení zdravých kostí a zubů. Pro ženy je také tato role nezbytná jako prevence osteoporózy s přibývajícím věkem.

  2. Imunitní systém: Hraje důležitou roli v podpoře imunitního systému. Pomáhá v boji proti infekcím a zánětům. Podporuje tak imunitní funkci Talaromycinu® i vitamínu C.

  3. Nervový systém: Vitamín D má vliv na nervový systém a fungování svalů, včetně srdce, nebo také svalů pánevního dna.

  4. Hormonální rovnováha: U žen je vitamín D důležitý pro udržení hormonální rovnováhy, zejména v luteální fázi menstruačního cyklu pomáhá udržovat rovnováhu estrogenů a progesteronu.Má vliv i na správnou hladinu testosteronu. Je však třeba si uvědomit, že vit. D je jen jedním z mnoha pomocníků, kteří se na vyrovnané hladině hormonů podílejí.

Vzhledem k tomu, že si ho tělo umí vyrobit, může se zdát zbytečné jej doplňovat. Studie však ukazují, že lidé ve střední Evropě pracující v uzavřených prostorech mají nedostatek tohoto vitamínu. Z pohledu zajištění plodnosti a hormonální rovnováhy je potřeba zajistit, aby žena přijímala dostatečné množství tohoto vitamínu.

Zinek

Je velmi významným stopovým prvkem, který ovlivňuje plodnost. Je důležitý jak pro muže, tak i ženy. Lidské tělo si jej nedokáže produkovat ani ukládat. V mnoha studiích je nedostatek zinku spojován s problémy s otěhotněním, nebo vyšší mírou potratů.

  1. Správná tvorba vajíček: Zinek ovlivňuje vznik nových buněk a syntézu DNA, takže je zásadní pro tvorbu zdravých vajíček i spermií. Chrání pohlavní buňky před oxidací a poškozením volnými radikály.

  2. Funkce vaječníků a ovulace: U žen je zinek důležitý pro normální funkci vaječníků a ovulaci. Vyživuje folikuly s vajíčkem. U mužů je zásadní pro normální hladinu testosteronu a morfologii a pohyblivost spermií. Vajíčka/spermie se tvoří už v těhotenství v těle matky. Zinek je tedy důležitý i při těhotenství a kojení.

  3. Hormonální rovnováha: Zinek je také živinou potřebnou pro tvorbu pohlavních hormonů. Pomáhá udržovat správnou hladinu estrogenů i progesteronu, což je důležité pro normální průběh menstruačního cyklu. Je také nezbytný pro správou tvorbu hormonů štítné žlázy.

  4. Růst a oprava tkání: Zinek v neposlední řadě hraje roli při růstu a opravě tkání, jako je děložní sliznice. Je to tedy mikroživina potřebná pro udržení zdravé děložní sliznice po ovulaci, aby se správně uchytilo oplodněné vajíčko (i v případě transferu embrya při IVF).

  5. Hojení ran po zákrocích: Zinek se také uplatňuje při hojení různých ran, nebo po operačních zákrocích. Působí protizánětlivě. Známkou nedostatku jsou různé defekty kůže, nekvalitní nehty a vlasy, nebo také zhoršení zraku.

Množství obsažené v produktu Talaromycin+ je pouze navýšením dávky pro osoby s velkou zátěží, např. při stresu či rekonvalescenci. Doporučujeme stravu bohatou na minerály, zejména semínka a ořechy, luštěniny a celozrnné obiloviny.

Hořčík

Dalším prvkem důležitým pro plodnost je hořčík, nebo také magnézium. V těle je až ze 70 % obsažen v kostech, zbytek je ve svalovině. Jedná se o množství v gramech (narozdíl od zinku, či selenu). Lidské tělo si přesto tento důležitý makroprvek neumí vytvořit samo, proto je třeba pravidelně čerpat hořčík z potravy. Hořčík je rozpustný ve vodě.

  1. Zdraví kostí a svalů: Hořčík společně s vápníkem je důležitý pro tvorbu kostí a zubů. Ve svalech se stará o přenos nervových vzruchů a svalové kontrakce. 

  2. Hormonální rovnováha: Hořčík se také podílí na regulaci ženských pohlavních hormonů, včetně luteinizačního hormonu (LH). Podílí se na správném průběhu ovulace a tedy cyklu samotného.

  3. Děloha a vaječníky: Hořčík je důležitý při vývoji dělohy a vaječníků u dívek, a také u žen v produktivním věku pomáhá správné funkci těchto ženských pohlavních orgánů.

  4. Protizánětlivý: Hořčík pomáhá snižovat zánětlivé procesy v těle. Zánět v reprodukčních orgánech může mít vliv na samotnou plodnost. Je tedy vhodný pro ženy s endometriózou či adenomyózou.

  5. Psychika: Nedostatek hořčíku může také vést k psychickým potížím, apatii, potížím se spánkem a některé studie ukazují i zvýšené riziko vzniku depresí při jeho dlouhodobém nedostatku. 

Vápník

Vápník je nejzastoupenější minerální látka v našem těle, proto mluvíme o tzv. makroživině. Pro ženy je zásoba vápníků důležitá také v době po menopauze, aby nedocházelo k přílišnému řídnutí kostí i když na osteoporózu má důležitý vliv vyváženost s dalšími minerály (zejména hořčíkem, vitamíny K a D) a také dostatek pohybu.

Vápník je ale také důležitý pro ženy v plodném věku:

  1. Signály ve svalech a nervech: Vápník hraje zásadní roli při přenosu podnětů ve svalech a nervech, při přenosu signálů uvnitř buněk a při stabilizaci buněčných membrán.

  2. Srážlivost krve: Je podstatnou látkou pro zajištění srážlivosti krve.

  3. Hormonální rovnováha: Nedostatek vápníku může vést k nesprávné regulaci hormonů, což může vést k nepravidelnosti cyklů, anovulačním cyklům apod. Vápník je zásadní minerál pro tvorbu folikulů a kvalitu vajíček. Je tedy důležitý i v dívčím věku, kdy se pohlavní orgány vyvíjejí.

  4. Děloha: Vápník je také nezbytný pro udržování normálního stavu dělohy během cyklu. Nedostatek může vést k neschopnosti přijmout a udržet oplodněné vajíčko.

Selen

Selen patří mezi jedny z velmi důležitých stopových prvků pro naše zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. 

  1. Imunitní systém: Selen je důležitým prvkem, který se účastní mnoha enzymatických procesů. Chrání buňky před oxidací a podporuje funkci imunitního systému. Platí to pro všechny buňky v těle, pro ženy v plodném věku je to velmi důležité ve spojení vaječníky a tvorbou vajíček.

  2. Kvalita spermií: Kromě vlivu na plodnost žen selen přispívá ke správné tvorbě kvalitních spermií vašeho partnera. Je to tedy důležitý stopový prvek i pro muže.

  3. Štítná žláza: Selen také potřebuje štítná žláza ke správné produkci hormonů.

 

Vzájemná synergie těchto vitamínů a minerálů tvoří základ podpory ženské plodnosti.